Faturaları ısı yalıtım ile düşürün

Faturaları ısı yalıtım ile düşürün
Türkiye'de konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 85'inin iklimlendirme harcamaları olarak kullanılmaktadır.

Binalarda ısı yalıtımının inşaat maliyetlerinin yüzde 3-5'i kadar tutmaktadır "Binalarda doğru ısı yalıtımı, gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlar".
"Mantolama" olarak da adlandırılan hariç cephe ısı yalıtımlarının yapıların ısı kaybını engellediği, "Yalıtım harclarının 2 santimetre yerine 3-4 santimetre olarak kullanılması durumunda, yalıtım uygulamasının maliyeti yüzde 30 artmasına karşın, tasarruf potansiyeli yüzde 100 artmaktadır”.
Yönetmeliklere göre İstanbul'da yalıtım kalınlığının 2 santimetre olarak öngörüldüğünü ancak bunun 4 santimetreye çıkarılması gerektiğini öngörülmektedir, Başkent Ankara'da ise ülkü yalıtım kalınlığının 5 santimetre olarak uygulanmasının daha doğrudur.
Türkiye'de nihayet senelerde enerji verimliliğinin önemi artmıştır, "Isı yalıtımı sadece binalarda enerji kaybını azaltmaya muavin olmaz, etraf kirliliğinin de azaltılmasına katkı sağlar" diye söyledi.
Yalıtımlı binaların, klima ve doğalgaz kullanımını azaltmaktadır.
"Doğru yalıtım, yakıt faturalarında yüzde 50'ye varan tasarruf sağlanmaktadır. Yalıtımsız evlerde 100 liralık bir aylık ısınma maliyeti doğru yalıtımla 30 liraya kadar düşebilir. 1000 metrekare bir ısı yalıtımı yaklaşık 40 bin lira civarında yapılabilir. 5 katlı bir binada daire başına yaklaşık 4 bin liraya mal olur. Böyle bir maliyeti, daire sahibi vasat 4 sene bir sürede doğalgaz veya kömürden elde edeceği tasarrufla geri alır."
Türkiye'de 20 milyona yakın konutun 3 milyonunda ısı yalıtımı bulunmakta, bu sayının artması gerekmektedir.
 

© 2014 THERMOLOCK USA, Inc.